Członek Rady Reduty Dobrego Imienia prof. Andrzej otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych

Prof. Andrzej Nowak ; PAP/Fot. Albert Zawada

Tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych, w kategorii słowo, został Profesor Andrzej Nowak – felietonista magazynu „Do Rzeczy” oraz twórca wielu znakomitych książek, w tym najważniejszego dzieła jakim są „Dzieje Polski”.

Prof. Andrzej Nowak został nominowany do nagrody, w głównej mierze, za cykl „Dzieje Polski”, które zgodnie z uzasadnieniem kapituły należą do „najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci”.

„Dzieje Polski” to cykl składający się z 4 ksiąg opisujących historię Polski. Wśród dostępnych publikacji odnajdziemy: Tom 1. Skąd nasz ród; Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski; Tom 3.  Królestwo zwycięskiego orła oraz najnowszy Tom 4. Trudny złoty wiek.

Odbierając nagrodę, profesor Andrzej Nowak stwierdził, że „w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa”. – Bo dzisiaj czuje się wyraźny nacisk na to, by słowo zastąpić memem; by krótki gest najczęściej skojarzony z nienawiścią, z pogardą wyparł rozumowanie, które może nieść tylko Słowo, tylko dłuższa wypowiedź – dodał historyk.

Warto wspomnieć, że Nagroda przyznawana jest przez trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii muzyka, Telewizję Polską w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców słowa.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych -Krzysztof Czabański- oświadczył: „Naszym obowiązkiem jest, żeby twórców i ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni”.

Profesor Andrzej Nowak – historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich.

Andrzej Nowak urodził się w 12 listopada 1960 roku w Krakowie, jest historykiem, badaczem stosunków polsko-rosyjskich. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w. W 2015 roku został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę jako członek Narodowej Rady Rozwoju. Od 2016 roku jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Jest także członkiem Rady Reduty Dobrego Imienia. Autor wielu artykułów i książek, z których w dorobku profesora można wyróżnić m.in. następujące:

  • Jak rozbić rosyjskie imperium? Idee polskiej polityki wschodniej 1733-1921, Warszawa 2005.
  • Polska i „trzy” Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku), Kraków 2001.
  • Historie politycznych tradycji. Piłsudski, Putin i inni, Kraków 2007.
  • Dzieje Polski. Skąd nasz ród, t. 1, Kraków 2014.
  • Dzieje Polski. Od rozbicia do nowej Polski, t. 2, Kraków 2015.
  • Dzieje Polski. Królestwo zwycięskiego Orła, t. 3, Kraków 2017
  • Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę, Kraków 2018.
  • Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody, Kraków 2018.
  • Dzieje Polski. Trudny złoty wiek, t. 4, Kraków 2019.

Prof.  Andrzej Nowak jest laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009 i 2010), trzykrotnie został laureatem Nagrody KLIO za najlepszą książkę historyczną (w latach: 1995, 1998, 2001). Za wkład w pracę organizacyjną w Instytucie Historii PAN (2003) został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W zeszłym roku – 11 listopada – Prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył Profesora Orderem Orła Białego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.