Jerusalem Avenue

Maciej Świrski

Podczas wizyty w Warszawie w lipcu 2017 roku prezydent Stanów Zjednoczonych w swoim programowym przemówieniu opowiedział światu jeden z epizodów Powstania Warszawskiego. Opowiedział o obronie przesmyku w Alejach Jerozolimskich, łączącego południową z północną częścią Śródmieścia. W trakcie tego opowiadania padła nazwa ulicy, na której się to działo. Użył angielskiego tłumaczenia tej nazwy – „Jerusalem Avenue”. Ta nazwa zupełnie inaczej brzmi w uszach Amerykanina niż Polaka.

Powstanie Warszawskie jest dla polskich patriotów punktem odniesienia (i oceny) do wszelkich późniejszych wydarzeń historycznych w polskiej walce o wolności niezawisłość. Dlatego tak bolesne było oskarżenie przez Gazetę Wyborczą Armii Krajowej o zabijanie Żydów podczas Powstania. Uderzenie w Powstanie i w Powstańców jest uderzeniem w samo jądro polskości, polskiej tożsamości. Oskarżenia Polaków o sprawstwo Holokaustu, o współpracę z Niemcami są zbezczeszczeniem pamięci krwi ofiar niemieckiego terroru i pamięci heroicznej walki Polaków, także w Powstaniu. Dla nas sprawy są oczywiste, wiemy jacy jesteśmy i żadna wroga propaganda tego nie zmieni.

Dla cudzoziemców w mowie warszawskiej prezydenta Trumpa pojawiła się Polska, której nie znają, pojawiło się Powstanie, którego nie znali i pojawiła się nazwa ulicy, która brzmi w anglosaskich i zachodnich uszach zupełnie jednoznacznie, kontekst kulturowego odniesienia jest jednoznaczny i kojarzy się z Izraelem. Więc następuje dysonans poznawczy – gdzie jest ten „tradycyjny polski antysemityzm”, skoro główna ulica w Warszawie, na której toczyli boje z „nazistami” ma taką nazwę?

To jest wprawdzie tylko sprawa przyczynkowa, ale uwypuklająca to co się stało w Warszawie na Pl. Krasińskich 6 lipca 2017 roku. Przemówienie Donalda Trumpa, dotyczące przecież kwestii walki o zachowanie cywilizacji Zachodu postawiło sprawę Polski w zupełnie nowy sposób i jest nowym punktem wyjścia dla polskiej polityki historycznej i walki z antypolskimi oszczerstwami. A zatem – do roboty!

Fotografia: Joachim Joachimczyk, Powstanie Warszawskie: barykada w Alejach Jerozolimskich

(zdjęcie pochodzi z zasobów wikimedia, domena publiczna)

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.