Od Redaktora

Maciej Świrski

 

Rocznica odzyskania Niepodległości. Kolejna. Już 101.

Czy przez ten rok od czasu uroczystych obchodów setnej rocznicy jakoś nasza Niepodległość się zmieniła? Czy nasze świętowanie się zmieniło? Czy może powody do świętowania są inne?

Otóż na pierwszy rzut oka nie – i świętowanie, i Niepodległość, i powody wydają się być takie same.

Lecz jeśli sięgnąć głębiej – jednak jest pewna zmiana.

Tak uroczyste obchody, jak zeszłoroczne ugruntowały w Polakach żywiących uczucia patriotyczne przekonanie o trwałości Rzeczypospolitej. A jeśli weźmie się pod uwagę odrzucenie przez większość wyborców (przy rekordowej liczbie głosujących na to) opcji politycznych kwestionujących Niepodległość lub wykazujących w tej sprawie daleko idącą ambiwalencję – to rzeczywiście czuć i widać przekonanie o trwałości Niepodległości. Polska  współczesna nie jest efemerydą, zależną od „przeciągów historii”, jak nazywał polską sytuację Melchior Wańkowicz.

I chyba w związku z tą zmianą polskie świętowanie także się zmieniło, jest jakby bardziej solenne? Głębsze? I powody świętowania są bardziej uświadomione. Bo wydaje się, że w Polsce współczesnej, w której po raz pierwszy od 1939 roku prowadzona jest POLSKA polityka historyczna, obywatele przeżywają to święto nie w sposób zewnętrzno-akademijno-ku-czci, lecz z uwewnętrznionym przekonaniem o konieczności pielęgnowania tego cudu, jakim jest wolna, suwerenna, zbrojna Niepodległa Polska.

Tak, drodzy Czytelnicy – cud Niepodległości trwa. Dla naszego pokolenia to czas wyjątkowy, wyjątkowy w polskich dziejach.

I tymi słowami oddaję Państwu nowy numer Reduty Online.

Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy!

 

Maciej Świrski

komentarze 3

  1. Dzien dobry,
    Zwracam uwage na njabardziej czytana antimainstream oraz najbardziej czytana internetowa gazete http://www.hlavnespravy . Gazeta otwarcie prorosyjska prawda, ale z drugiej strony bardzo antipolsko nastawiona, zwlaszcza w artykulach na temat drugiej wojny swiatowej… czym wlasnie propaguje antypolskie nastawienia i antysympatie wobec Polakow na Slowacji, niestety! Prawda, fakty czy rzeczywiste wydarzenia nie sa dla nich istotne, niestety… Fajnie byloby cos z tym zrobic.
    Z drugiej strony jest on jedyna powaznie traktowana niesystemowa gazeta na Slowacji, otwarcie krytykujaca migracje, gender, lgbti, UE, agresje NATO po calym swiecie itd… Milego dnia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.