Od Redaktora

Szanowni Państwo,

W grudniowym, Bożonarodzeniowym numerze zajmujemy się tematem szkolnictwa W Polsce. Wszyscy w Polsce w zasadzie są zgodni, że kwestia szkolna jest podstawową dla Polskiej przyszłości. Nie tylko dlatego, że wychowanie szkolne i wiedza nabyta podczas nauki rzutuje na przyszłość poszczególnych osób, ale także dlatego że system wartości wpojonych w okresie nauki determinuje los społeczeństwa i narodu.

I tak, po życzeniach świątecznych numer otwiera tekst Piotra Bejnarowicza, wieloletniego nauczyciela języka polskiego, o aksjologicznych podstawach nauczania w dobie reformy, szczególnie w kontekście postmodernizmu, obecnego w tej chwili w naszym życiu pod wieloma aspektami. Następnie publikujemy tekst ks. Daniela Wachowiaka, od niedawna proboszcza z Piłki w Borach Tucholskich. Tekst ten (tu poprzedzony wyjaśnieniem kontekstu powstania) wzbudził furię wśród środowiska Gazety Wyborczej i był powodem do nagonki na Księdza Daniela. A tekst jest niewinny – pokazuje jak wyglądają działania i wpływy środowisk dalekich od konserwatyzmu w szkole, w której był katechetą.
Publikujemy też dalszy ciąg pamiętnika przedwojennego nauczyciela i inspektora szkolnego Zenona Skupińskiego – mamy dzięki temu wgląd w szkołę ówczesną, która wychowała i nauczyła patriotyzmu pokolenie Armii Krajowej. Publikacja tego pamiętnika jest z naszej strony hołdem dla tamtego nauczycielstwa.

W Krakowie w ostatnim dniu listopada odbył się IV Kongres w Obronie Chrześcijan, zorganizowany przez Pana Profesora Ryszarda Legutko. Zamieszczamy dokładne sprawozdanie z Kongresu i wywiad z Profesorem. Tegoroczny Kongres był poświęcony prześladowaniom chrześcijan Europie. Wstrząsające dane należy odbierać w kontekście tego co w ogóle się dzieje w nowoczesnym świecie – oprócz sekularyzacji następuje erozja podstawowych tradycyjnych wartości. A to z kolei powoduje, że dowolny absurd (i przez wszystkich do tej pory uznawany za absurd) może zostać uznany za obowiązującą wszystkich prawdę, a przestrzeganie tego egzekwowane prawem. Dotyczy to nie tylko religii (czy raczej jej wypychania ze sfery publicznej), ale w mojej opinii już dotyka tego czym zajmuje się Reduta. Podobnie jak w kwestiach etycznych erozja dotknęła świat Zachodu w kwestiach historii i polityki historycznej, i stąd utwierdzanie się kłamstwa o „polskim współudziale w Holokauście”, a teraz już pisze się nawet o „polskim sprawstwie”. O tej erozji właśnie mówi Profesor Ryszard Legutko w wywiadzie, który z nim przeprowadziłem.

Zapraszam do lektury tekstu naszego felietonisty Tȟašúŋke Witkó, opisującego swoje doświadczenia szkolne w poznańskiej Wyższej Szkole Oficerskiej. I mamy nowego autora –Andrzeja Zdzitowieckiego, który będzie nas zapoznawał z problematyką dostępu do broni palnej. Postanowiłem zaprosić go na łamy naszego magazynu, ponieważ uważam, że kwestia dostępu obywateli do broni nie tylko jest sprawą z zakresu swobód osobistych obywateli. Jest to sprawa bezpieczeństwa państwa. Polacy po raz pierwszy w swych dziejach nie mają powszechnej umiejętności posługiwania się bronią. A więc w przypadku agresji na Polskę będzie problem z szybkim wyszkoleniem żołnierzy do obrony Ojczyzny.

Na koniec podajemy sprawozdanie z działań Reduty w listopadzie 2018 roku. Zwracam uwagę na fakt, że kończy się proces przeciwko twórcom filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Wyrok zapadnie 28. grudnia 2018 roku, a więc w numerze styczniowym o tym będziemy pisać.

Życzę Państwu błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, a pokoju i miłości dla Ojczyzny Maciej Świrski

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.