Odkrycia polskich medyków

Odkrycia polskich medyków:

 • w medycynie sądowej anatom Ludwik Teichman-Stawiarski opracował metodę umożliwiającą wykrywanie śladów krwi (1853).
 • Ludwik Rydygier pierwszy na świecie przeprowadził resekcję żołądka (1880). Jego metody są do dziś stosowane w medycynie.
 • Napoleon Cybulski (1854–1919), odkrywca adrenaliny, jeden z twórców endokrynologii, pionier elektroencefalografii. Jako jeden z pierwszych na świecie otrzymał zapis EEG kory mózgowej. Zainicjował badania nad hipnotyzmem.
 • Kazimierz Funk (1884–1967), twórca nauki o witaminach. Odkrył witaminy, badając przyczyny choroby beri-beri. Nazwę witamina wprowadził w 1912 r. (łac. vita– życie, amine – aminy, czyli związki zawierające azot).
 • Jakub Węgierko (1889–1960), polski diabetolog, pionier leczenia cukrzycy dużymi dawkami insuliny (1926) w połączeniu z pełnokaloryczną dietą bogatą w cukry.
 • Ludwik Hirszfeld (1884–1954), twórca polskiej szkoły immunologicznej i nowej dziedziny nauki – seroantropologii. Odkrył prawa dziedziczenia grupy krwi (które zastosował do celów dochodzenia ojcostwa), wprowadził oznaczenie grup krwi (0, A, B i AB), przyjęte na całym świecie w 1928 r. Oznaczył również czynnik Rh i wykrył przyczynę konfliktu serologicznego, co uratowało życie wielu noworodkom.
 • Edmund Biernacki w 1897 odkrył tzw. odczyn Biernackiego, czyli OB, wskaźnik procesów zapalnych.

Ostatnie lata to też wiele doniosłych osiągnięć polskich lekarzy:

 • Kazimierz Noiszewski (1859–1930), prekursor badań nad sztucznym wzrokiem, twórca sztucznego oka.
 • Hilary Koprowski (1916–2013), twórca pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi polio, który wywołuje chorobę Heinego-Medina, a także szczepionek przeciwko wściekliźnie.
 • Józef Zwisłocki (ur. 1922), wynalazca sztucznego ucha (1970).
 • Rudolf Weigl (1883–1957), twórca pierwszej szczepionki na tyfus plamisty.
 • Wiesław L. Nowiński (ur. 1953), twórca komputerowej mapy mózgu, wykorzystywanej w neurochirurgii, neuroradiologii i neurologii przez lekarzy na całym świecie.
 • Maria Siemionow (ur. 1950), w 2008 r. dokonała pierwszej na świecie udanej operacji przeszczepienia znacznego (80%) fragmentu twarzy.

komentarze 4

 1. Dlaczego nikt nie napisal artykulu o tym co sie dzalo z Zydami kiedy stracili wlasny kraj, ktory Krol Polski ,jako jedyny w calej Europie wpuscil Zydow do Polski,zeby mieli gdzie zyc—Ja czekam na taki historyczny artykul,poniewaz jestem dumna z Poski i krola Polskiego,ktory dokonal tego czynu. Katarzyna Lehtonen
  ps. wielu mlodych Zydow w Izraelu nie zna calej histori wlasnego Narodu-Kasia

 2. Pani Katarzyno.Zydzi,Hebraiczycy,Izraelici,Judejczycy-to grupa Semitów zamieszkująca od I-w ieku w większości poza granicami swojego terytorium. (pŁ.Afryka,Irak, Europa , w Etiopi, Synowie Izraela w Indjach ,na Kałkazie, w Rosji,od 18 wieku w Ameryce.
  W Polsce od X/XI Wieku. a od średniowiecza 3 grupy etniczno-kulturowe.
  Dlaczego pani nie przekaże wiadomości ,o które pani pyta?

 3. Proszę używać słowa „Odkrycia polskich LEKARZY” zamiast „Odkrycia polskich medyków” Nazwa MEDYCYNA pochodzi od włoskiego (pochodzącego z egipskiego miasta Aleksandrii) rodu Di MEDICI. Jest to rodzina BANKIERÓW promotorów Michała Anioła, Leonardo da Vinci i twórców epok renesansu i odrodzenia. Od wielu wieków wpływała na UMYSŁY LUDZI. To rodzina 3 papieży i wszystkich królów europejskich. Specjalizowali się w TOKSYKOLOGII od wieków. Ostatnia linia genetyczna dziewczynek wżeniła się w rodzinę HABSBURGÓW. … Moim zdaniem ten ród BANKIERÓW okradał ludzi przez wieki wysokimi odsetkami od kredytów a obecnie jest odpowiedzialny za zmuszanie ludzi na całym świecie do szczepienia małych dzieci. SZCZEPIENIA TE SĄ NAJWIĘKSZYM LUDOBÓJSTWEM W HISTORII ŚWIATA. Aby choć trochę poznać działanie tego podłego rodu MEDYCEUSZY polecam film „Czy Katarzyna Medycejska była zbrodniarką doskonałą? Poznaj legendę królowej-trucicielki ” http://wyborcza.pl/alehistoria/12,121681,15744890.html?disableRedirects=true

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.