Prezydent Lech Kaczyński wraz z Pierwszą Damą Marią Kaczyńską

Śp. Lech Kaczyński – mąż stanu wolnej Polski

Droga życiowa prof. Lecha Kaczyńskiego to droga oddanej i bezgranicznej służby Rzeczpospolitej. Śp. Lech Kaczyński był m.in. liderem antykomunistycznej opozycji w PRL, wiceprzewodniczącym NSZZ Solidarność, senatorem w wolnej Polsce, prezesem Najwyższej Izby Kontroli, nauczycielem akademickim, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, prezesem Prawa i Sprawiedliwości, prezydentem m.st. Warszawy, a w końcu Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej.

Lista dokonań śp. Lecha Kaczyńskiego dla Polski jest bardzo długa. Wiele z podjętych przez Lecha Kaczyńskiego przedsięwzięć wywiera ogromny wpływ na sprawy polskie właśnie dziś. W tym miejscu wspomnę – w dniu kolejnej rocznicy tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach katastrofy smoleńskiej – o dwóch jego wielkich dziełach.

Pierwszym z dzieł Lecha Kaczyńskiego było obudzenie w Polakach – po kilkunastu latach narzucanej przez „elity” III RP pedagogiki wstydu – dumy z pięknej historii naszej Ojczyzny. Śp. Lech Kaczyński jest twórcą nowoczesnej polityki historycznej Wolnej Polski – w wymiarze i państwowym, i społecznym. Jako prezydent m.st. Warszawy – twórca Muzeum Powstania Warszawskiego – przywrócił do europejskiej świadomości historię dumnej i walecznej stolicy, która 1 sierpnia 1944 r. stanęła do walki o wolną Polskę z Niemcami. Jako Prezydent RP przypominał niemal każdego dnia zapomnianych bohaterów walki z Niemcami i Sowietami w czasie II wojny światowej, Polaków ratujących tysiące Żydów od niemieckiej zagłady i w końcu bohaterów antykomunistycznej opozycji. Z inicjatywy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od kilku lat cała Polska uroczyście obchodzi 1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzięki tej organicznej pracy śp. Lecha Kaczyńskiego właśnie dziś młodzi Polacy pamiętają o powstańcach Warszawy i żołnierzach antykomunistycznego podziemia lat 1944-1963.

Kolejnym wielkim dziełem Lecha Kaczyńskiego było stworzenie państwowego programu wzmocnienia bezpieczeństwa geopolitycznego i energetycznego Polski. Jako prezydent RP Lech Kaczyński zainicjował budowę pierwszego w basenie Morza Bałtyckiego gazoportu LNG w Świnoujściu, który po 10 latach od tamtego momentu został uruchomiony w 2016 r. i nosi imię jego inicjatora. Lech Kaczyński w 2007 r. zbudował także koalicję państw zainteresowanych budową korytarza Odessa-Brody-Płock-Gdańsk do transportu ropy naftowej do Europy z regionu Morza Kaspijskiego. W sierpniu 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński – broniąc niepodległości Gruzji przed rosyjską inwazją militarną – bronił także żywotnych interesów geopolitycznych uzależnionych od rosyjskich węglowodorów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie prorosyjski zwrot w polityce dokonany w 2008 r. przez premiera Donalda Tuska, który ten wielki geopolityczny projekt Lecha Kaczyńskiego popierany przez Azerbejdżan, Gruzję, Ukrainę, Polskę i Republikę Litewską poświecił w imię sojuszu z Władimirem Putinem, dziś Europa Środkowo-Wschodnia, także w obszarze dostaw ropy naftowej, uniezależniona byłaby od Rosji. Gdyby nie stanowczy upór Lecha Kaczyńskiego w sprawie warunków dalszego uzależnienia Polski od Rosji w trakcie skandalicznie prowadzonych przez rząd Donalda Tuska polsko-rosyjskich negocjacji gazowych w latach 2009-2010, dziś niemożliwa byłaby próba budowy przez rząd premier Beaty Szydło korytarza norweskiego, który razem z gazoportem ma uniezależnić od 1 stycznia 2023 r. Polskę od dostaw rosyjskiego gazu.

Z perspektywy ponad 25 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości po sowieckiej okupacji jednoznacznie widać, że służba Polsce śp. Lecha Kaczyńskiego definiuje go jako męża stanu Wolnej Polski.

Janusz Kowalski

Zdjęcie pochodzi z Archiwum KPRP

komentarzy 7

  1. Kaczyński apologeta Jaruzelskiego (odznaczył go Krzyżem Sybiraka, nazwał „demokratycznie wybranym” kiedy? i „godnym szacunku” za co?)

  2. Mąż stanu???? Przez tego człowieka Polska utraciła suwerenność. 9 kwietnia 2008 prezydent RP Lech Kaczyński ratyfikował traktat lizboński. Oto fragment tego traktatu.

    „Konstytucja i prawo przyjęte przez instytucje Unii w wykonywaniu przyznanych jej kompetencji mają pierwszeństwo przed prawem Państw Członkowskich.”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.