Za nami druga rozprawa przeciwko Onet.pl

Wczoraj (27.04.2017) w Sądzie Okręgowym w Krakowie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko Onet.pl, który jako ilustrację tekstu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji, opublikował zdjęcie przedstawiające kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach.

W trakcie wczorajszej rozprawy przesłuchano żonę i syna Krystiana Brodackiego oraz Jakuba Kudłę, szefa działu prawnego grupy Onet Ringier Axel Springer Polska. Do sprawy po stronie skarżcej włączył się także prokurator.

Sąd ponownie oddalił wniosek pełnomocnika Onetu o przesłuchanie Andrzeja Skalskiego, wnuka Janiny Skalskiej, która została rozpoznana na zdjęciu w charakterystycznym płaszczu. Swą decyzję sąd wytłumaczył brakiem wpływu tego przesłuchania na wrażliwość odbioru zdjęcia przez Krystiana Brodackiego. Otóż wedle Andrzeja Skalskiego przeprosiny Onetu były wystarczające a pomyłka nie obrażała jego uczuć.

Zeznając, szef Działu Prawnego grupy Onet Ringier Axel Springer Polska podkreślił, że fotoedytor odpowiedzialny za dobór zdjęcia do artykułu nie przeczytał go, a autor tekstu nie widział zdjęcia, jakie wybrał fotoedytor. Nad całością czuwał jedynie wydawca, którym akurat wtedy był Paweł Jurek, redaktor naczelny Onet.pl.

Podczas następnej i ostatniej rozprawy, 24 lipca, mają zeznawać Paulina Czarnocka, fotoedytor i Paweł Jurek, redaktor naczelny Onet.pl.

Pozew z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył Krystian Brodacki, którego matka, ś.p. Maria Brodacka, była przed rozstrzelaniem w Palmirach prowadzona na egzekucję w taki sposób, w jaki uwiecznia to fotografia. Za znieważenie matki żąda przeprosin oraz 150.000 zł tytułem zadośćuczynienia.

Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy. Reduta Dobrego Imienia aktywnie uczestniczy w procesie.

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

1 komentarz

  1. Zdjęcie dotyczy kobiet ( w tym Janiny Skalskiej ) rozstrzelanych 20/21 czerwca 1940 roku. Pani Maria Brodacka zginęła w egzekucji 14 czerwca 1940 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.