Zagadki rozwiązane, historia przypomniana, nagrody rozdane

12 listopada, odbyła się IV gra miejska z cyklu „z historią w tle”. Tym razem upamiętnialiśmy  odzyskanie wolności  w 1918 r.

Punkty gry miejskiej były rozlokowane w Śródmieściu. Uczestnicy odwiedzili Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Fryderyka Chopina, Galerię Kordegarda, Dowództwo Garnizonu Wojskowego, oraz Centrum Kulturalne Sanacja. Okazało się, że te dwa ostatnie miejsca są dla wielu uczestników nowo odkrytymi punktami na mapie Warszawy.

Wśród przygotowanych zadań, niektóre cieszyły się zdecydowanym zainteresowaniem dzieci. Dziewczyny zachwycone były odgadywaniem brakujących słów w piosenkach żołnierskich w Muzeum Fryderyka Chopina, a chłopcy realizowali się przy kalamburach i tykającej bombie. Zabawa w pokazywanie została zorganizowana w galerii przy Krakowskim Przedmieściu.

– Podobało mi się śpiewanie piosenek! Trzeba było dokończyć wylosowane słowa. Najłatwiej mi było je zgadnąć gdy śpiewałam.  A! I jeszcze kalambury. Bez trudu odgadliśmy hasło „Kasztanka”. To było łatwe do pokazania – mówi Zosia, lat 10.

W Muzeum Wojska Polskiego uczestnicy rozwiązywali zadania przygotowane na bazie gry planszowej z 1904 r. W Sanacji należało przyporządkować wydarzenia do konkretnych dat, a  w dowództwie Garnizonu połączyć mundury wojskowe z konkretnymi podpisami. W dowództwie Garnizonu Wojskowego wydarzyło się także coś, co nie było zaplanowane. Punkt naszej gry odwiedził obecny generał dowództwa Garnizonu Warszawa, który uścisnął dłoń zawodnikom rozwiązującym w tym momencie zadanie: tacie i dwóm chłopcom.

Do udziału w grze miejskiej zgłosiło się 20 drużyn. Wśród nagród znalazły się książki i gry o tematyce historycznej oraz nagroda specjalna ufundowana przez lokal Sanacja – voucher obiadowy dla czterech osób. Uczestnicy otrzymali także pamiątki od PGE oraz płyty muzyczne z Muzeum Fryderyka Chopina. Radość z mile spędzonego czasu z historią okazywali zarówno dorośli jak i dzieci.

Na zakończenie gry miejskiej, w dolnym kościele parafii św. Krzyża w Warszawie, odbył się patriotyczny koncert w wykonaniu pieśniarza Jacka Kowalskiego i jego zespołu.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.