Żywy Znak 2019

Gabriela Beszłej

Sposób, w jaki Warszawa 1 sierpnia o godz. 17:00 obchodzi rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego zyskał już międzynarodową sławę. W zeszłym roku miałam okazję spędzić Godzinę „W” na Rondzie Dmowskiego. Mimo że wiedziałam, czego się spodziewać, samo przeżycie było nie do opisania – dla mnie, osoby na co dzień mieszkającej w Warszawie. Z dumą i wzruszeniem patrzyłam również, jak grupa amerykańskich żołnierzy stoi na baczność, salutując na cześć Powstańców Warszawskich. Gdy rozmawiałam z żołnierzami, miałam okazję zaobserwować ich nieudawany podziw dla polskiej walki o wolność i ich wielkie zdziwienie, że w miejscu, gdzie zebrało się spontanicznie tyle osób, nie było żadnej awantury, mimo rac, świec dymnych, nie było ochrony ani barierek, a służby porządkowe wokół Ronda Dmowskiego nie miały problemów z zatrzymaniem ruchu w centrum Warszawy w godzinie szczytu.

Żołnierze amerykańscy oddający hołd Powstańcom Warszawskim na Rondzie Dmowskiego w Godzinę „W” w 2018 roku
Fot. Gabriela Beszłej

Podobne zdziwienie można zaobserwować wśród turystów znajdujących się w czasie Godziny „W” na Placu Zamkowym. Między innymi dla nich od 5 lat organizujemy tam „Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego”. Stało się już tradycją, że w Godzinę „W” na Placu Zamkowym zgromadzony tłum ustawia się w kształt powstańczej Kotwicy. W 2014 roku, gdy po raz pierwszy organizowaliśmy ten happening, było nas kilkanaścioro, mieliśmy cel i chęci do działania. Najodważniejszy z nas, Jacek Perłowski (obecnie Prezes Stowarzyszenia Historycznego Polonia Restituta), na ochotnika zgłosił się jako przewodniczący planowanego przez nas zgromadzenia. I tak już zostało. Co roku ustawiamy ludzi zebranych na Placu Zamkowym w symbol powstańczej Kotwicy, a zarejestrowane materiały foto i wideo posyłamy w świat wszystkimi możliwymi kanałami. Relacje nagrane podczas wcześniejszych happeningów można zobaczyć na Youtube. Jako pomysłodawca całego happeningu, jestem niesamowicie dumna, że dołożyłam swoją małą cegiełkę do uczczenia pamięci Powstańców Warszawskich.

Dzięki naszym działaniom każdego roku na Placu Zamkowym obcokrajowcy mogą dowiedzieć się, dlaczego Warszawa 1 sierpnia o godzinie 17:00 staje i oddaje cześć pokonanym. Żywym Znakiem oddajemy cześć Powstańcom Warszawskim z nadzieją, że świat zrozumie, jak bardzo Polacy kochają wolność i że są w stanie dla niej oddać nawet życie.

1 sierpnia 2019 o godzinie 17 spotkajmy się na Placu Zamkowym!

Logo cyklicznego happeningu historycznego „Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego”
Rys. Ewa Perłowska
Fotografia w nagłówku:
Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego w 2017 roku
Fot. Gabriela Beszłej

 

1 komentarz

  1. Moim marzeniem jest być tam w ten dzień! Aby uczcić moją Mamę, wywiezioną z Powstania 29.sierpnia 1944 r. do Ravensbrück, Sachsenhausen, Genshagen, potem w Marszu Śmierci wyzwoloną przez Amerykanów pod Schwerinem. Niestety, mieszkam poza Warszawą i pewnie nigdy o godz. 17,00 tam nie będę mogła być:( bo jak wrócę do domu. Zawsze płaczę przy telewizorze tego dnia, gdy warszawiacy tak pięknie śpiewają:)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.