Sukces. Facebook odpowie przed polskim sądem według polskiego prawa!

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że pozew złożony przez prezesa Reduty Dobrego Imienia p. Macieja Świrskiego przeciwko firmie Facebook będzie rozpatrywany przed polskim sądem i według polskiego prawa. Facebook odpowie za dyskryminację z uwagi na przekonania polityczne, światopogląd oraz wyznanie.

9 grudnia 2016 r. Reduta Dobrego Imienia, w odpowiedzi na liczne zawiadomienia o blokowaniu profili katolickich i narodowościowych, a także tolerowaniu treści nawiązujących do symboli komunistycznych, złożyła pozew do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę Facebook. Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął pozew do rozpoznania. Obecnie trwa tłumaczenie pozwu na język angielski, następnie dokumenty zostaną wysłane do USA i Irlandii. Spółka musi odpowiedzieć i ustosunkować się do wezwania sądu. Oznacza to, że na tym etapie Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że sprawa powinna być rozpoznawana przed polskim sądem i według polskiego prawa.

– Dla nas jest to wielki sukces. To pierwsza tego rodzaju sprawa. Facebook, spółka amerykańska, z główną siedzibą w USA, będzie odpowiadała za naruszenie prawa i konstytucji kraju w którym prowadzi działalność. Sprawa jest tym bardziej wyjątkowa, że jest to spółka o zasięgu globalnym, ponieważ funkcjonuje w przestrzeni internetowej – mówi Urszula Wójcik, rzecznik Reduty Dobrego Imienia.

Dodaje, że Facebook blokując informacje według kryteriów, które wykluczają ze względu na narodowość, przekonania polityczne bądź religijne, narusza prawo do pozyskiwania informacji, uzyskiwania rzetelnych, prawdziwych treści – wolnych od ingerencji zewnętrznej, swobody komunikacji i do godności.

Do pozwu Reduty Dobrego Imienia w sprawie Facebooka przyłączył się senator Waldemar Bonkowski. W grudniu 2016 r. senator umieścił na swoim oficjalnym profilu post dotyczący jego wystąpienia w sprawie deubekizacji. Po tym wpisie konto zostało zablokowane, zaś w styczniu jego wiadomość została całkowicie skasowana. Facebook został poproszony o wyjaśnienia i przyznał, że jeden z pracowników omyłkowo skasował post. Tym samym Facebook przyznał, że za analizę zgłaszanych postów i blokowanie profili odpowiadają pracownicy, a nie algorytmy internetowe.

Zgromadzona dokumentacja dowodowa, potwierdza że Facebook nie blokuje ani treści o charakterze propagującym totalitaryzm komunistyczny, ani żadnych profili, na których znajdują się komunistyczne symbole. Z zaangażowaniem natomiast zawiesza profile i strony sławiące Żołnierzy Wyklętych czy zdarzenia ich upamiętniające, a także wydarzenia o charakterze katolickim czy narodowym.

O prawie do pozyskiwania informacji (swobody komunikacji) i to informacji prawdziwych, rzetelnych mówi art. 54 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78, poz. 483). Konstytucja zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Zasada prawa do pozyskiwania infor macji wyartykułowana została również w art. 19 ust. 2  Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (Dz.U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167), zgodnie z którym „każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania opinii; prawo to obejmuje swobodę poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania wszelkich informacji i poglądów, bez względu na granice państwowe, ustnie, pismem lub drukiem, w postaci dzieła sztuki bądź w jakikolwiek inny sposób według własnego wyboru”.

Rzeczpospolita Polska ratyfikowała także w 1993 r. Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z dnia 4.11.1950 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284 z późn. zm.). Wolność wypowiedzi związaną z otrzymywaniem informacji gwarantuje art. 10 ust. 1 Konwencji, który stanowi że każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

Sprawę prowadzi mec. Monika Brzozowska z krakowskiej kancelarii prawniczej Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy.

Reduta Dobrego Imienia żąda przeprosin skierowanych do użytkownika Macieja Świrskiego za naruszenie jego praw do pozyskiwania informacji wolnych od cenzury i dyskryminacji oraz udzielenia Facebookowi zakazu stosowania cenzury, dyskryminacji i blokowania swobody informacji na platformie spółki.

Będziemy informować o postępach w sprawie.

Dodaj do zakładek Link.

33 odpowiedzi na „Sukces. Facebook odpowie przed polskim sądem według polskiego prawa!

 1. Mieczysław Czarnacki mówi:

  Brawo!!!

 2. Grzegorz Olszewski mówi:

  W końcu coś dobrego.

 3. Lech mówi:

  Szargane są nasze uczucia religijne i patriotyczne na Facebooku.
  Michał Węgrzyn z Wadowic i inni obrażają JP2, Jarosław Kaczyńskiego, Żołnierzy Niezłomnych… czyli chrześciańskich świętych i polskich patriotów. Powinniśmy wystąpić do administratora Facebooka w Polsce z żądaniem zablokowania ich. Ci sami fanatycy nienawiści nie odważyli by się na podobne obrażanie Allaha i Mahometa lub pierwszego rabina Izraela bądź kogokolwiek z przywódców rządzącej partii w Izraelu, bo wyznawcy Machometa bluźniercom mogli by urządzić krwawą jatkę podoną do tej z francuskiego tygodnika Charlie Hebdo. Natomiast obrażeni Żydzi na pewno zabronili by bluźniercom bezteminowego wjazdu do Izraela.
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100011617535118

 4. Moje gratulacje. Nareszcie coś się dzieje. Ja jestem permanentnie blokowany co chwila na 30 dni za “mój wygląd” – pod byle pretekstem https://www.facebook.com/profile.php?id=100008074397493

 5. Marcin M. mówi:

  w końcu dobra wiadomość 🙂

 6. Magdalena Winkler mówi:

  Nareszcie sie im dobral ktos do skory.
  Mysle juz od dluzszego czasu, aby byla mozliwosc zalozenia platformy wolnosci. Ale niestety sie na tych rzeczach nie znam.
  Wolalabym nie byc na Facbooku a byc na jakiejs stronie, gdzie nie jest moja wolnosc slowa i wiary obcinana.
  To by byl powod do zalozenia takiej platformy.
  A moze juz tak istnieje?
  Szalom!

 7. Michał mówi:

  Dzięki – lewacy i Ci dla ” których Polska i polskość nienormalność”; jak i dorobek chrześcijański w Polsce i w Europie będą kasować Redutę, zasady demokracji, gdy tylko nie będą mieli korzyści. Już koncepcja totalnej opozycji – przeczy zasadom demokracji i łamie nawet post komunistyczną konstytucję 3 RP.

 8. Ula mówi:

  Bardzo dobra wiadomość. Czas najwyższy zrobić z tym porządek. Blokowane są przesłania religijne, natomiast wszelkie wulgaryzmy są tolerowane. Brawo. Dobro zawsze zwycięży.

 9. PG mówi:

  Brawo. A jednak się da! 😀

 10. Roman_(68) mówi:

  Dlaczego tylko przeprosiny. Należy uderzyć fb po kieszeni i to bardzo dotkliwie (miliony dolarów.

 11. Halszka mówi:

  Gratuluję władzom Reduty za dążenie do odkrywania prawdy i w walce o prawdę w imieniu swoim i wszystkich Polek i Polaków.

 12. Nękanie dobrego imienia Polski przybiera postać epidemii i co gorzej obejmuje także. Polakòw korzystających z Facebooka. Czas przerywać nieustannie wszelkie działania, bo brak reakcji ośmiela.
  Dziękuję za podjęcie akcji !

 13. lila Wieczorek mówi:

  Znakomicie ,że dzięki Wam – Reduto na rareszcie sadzeni beda ci , ktorzy bezprawnie nas szkaluja i szkodzą nam usuwajac wpisy o treści patriotycznej . Moze w koncu do nich dotrze ,ze nie sa bezkarni , bo dotąd to Polska i my Polacy bylismy zastraszani , ignorowani i sądzeni . Brawo Reduto .

 14. Krzysiek Cempa mówi:

  Ciesze się, że ktos dba o prawdę i zgodze się w 100 procentach z tym, że Facebook propaguje jedne treści natomiast blokuje inne. Chcialbym jednak zglosić wątpliwosc co do prawa które może ingerować w prywatną politykę firmy. Istnieje duże miebezpieczeństwo że sami kręcimy na siebie bat powieżajac państwu kontrolowanie treści w internecie. Co Państwo o tym sądzicie?

 15. sumer mówi:

  Cieszmy się aby z dobrego początku.
  Do finału zapewne będą do pokonania kolejne szczerbate schody sądowej machiny odwoławczej, żeby sprawa dotarła do Sądu Najwyższego.
  Obym się mylił. Ale tam …. obecnie prezesująca “Zuckermanowa” SN potrafi wybronić “niesłusznie pomawianych” pobratymców.

 16. rozsądny mówi:

  jakiś czas temu zainstalowałem to g na swoim komputerze, ponieważ zostałem do tego zmuszony, aby się z czymś połączyć. Już nie pamiętam, czemu to miało służyć. I od tej pory nie korzystam, bowiem nie widzę jakiejkolwiek potrzeby. Może więc nie byłoby wielkiej straty, gdyby to w POLSCE wyłączyć? Oczywiście dobrze, że będzie rozprawa, byle tylko sędzia czegoś nie ukradł w sklepie, bo się będzie przeciągało. Ważne, że robione są dobre początki walki z antypolskością. Chwała Polsce!!!

 17. derek1258 mówi:

  Trzeba było czekać 27 lat ,żeby gonić czerwony motłoch i lewactwo ! Brawo Reduta !! Jestem emerytem i na starość doczekałem się wreszcie prawdziwych polskich patriotów.Brawo panie Świrski ,takich ludzi potrzebuje Polska !!!!

 18. SzlachetnyPolak mówi:

  Cieszę się z tej wiadomości. Od prawie dwóch lat używam portalu społecznościowego minds.com i próbuję przekonać do niego znajomych. Nie zapominajmy też o tym, że Facebook szpieguje swoich użytkowników (i nie tylko) – w przypadku Minds komunikator ma szyfrowanie end-to-end, więc właściciele serwisu nie mają dostępu do treści wiadomości, a aplikacje mają otwarty kod źródłowy, więc każdy może sprawdzić, czy nie zawierają backdoorów.

 19. joaf mówi:

  Bardzo dobrze,że udało się coś zrobić w sprawie facebookowej cenzury.
  Podobno reprezentantka na Europę pochodzi z Węgier i ma poglądy sprzyjające komunistom.
  Facebook zablokował mi konto pod pretekstem,że ktoś się tam chciał włamać, gdy umieściłam oburzony komentarz po pogrzebie z fanfarami generała junty wojskowej w Polsce! A tak krytykuje się w mediach juntę w Chile!!! Stan wojenny jest odpowiedzialny za wiele moich cierpień, które doprowadziły mnie do załamania nerwowego i…nie daruję “dziadom” nawet mimo miłosierdzia chrześcijańskiego…Brawo Reduto!

 20. TERESA Mikolajczyk mówi:

  Brawo !

 21. Czas skończyć z dyskryminacją. Mój marketing duchowy zaczął działać na Facebook’u.

 22. Remigiusz Jeliński mówi:

  Wielkie dzięki dla Pana Świrskiego za działalność którą prowadzi. Życzę sukcesów. Oby więcej takich Patriotów.

 23. Wlodzimierz mówi:

  Brawo ! Mam nadzieje ze, jest to pierwszy etap egzekwowania naszych praw i polskiego prawa w szczególności w nadziei ze, decyzje sadu będą adekwatne do sytuacji !

 24. Tomasz mówi:

  Brawo, brawo, brawo!
  Lewicowi właściciele FB powinni się zastanowić kto w Polsce zawiaduje tym serwisem.
  Zastanawia mnie tylko na ile hamerykańce liczą się z polskimi sądami.

 25. greg mówi:

  SUUUPER – wreszcie trzeba się zabrać za tę lewacką bandę – karać lewaków i tępić na każdym kroku

 26. walery mówi:

  Sukces to będzie jak sprawa będzie wygrana, a na razie to jaki tu sukces? Pozew złożony i tyle. Równie dobrze można przegrać…

  • Reduta Dobrego Imienia mówi:

   Sukcesem jest sam fakt że sąd uznał swoją jurysdykcję w tej sprawie. Do niedawna takie rzeczy się w ogóle nie zdarzały. Długa droga przed nami

 27. edver mówi:

  Brawo! Czy są jakieś dalsze informacje o postępach?

 28. AS mówi:

  Brawo dla RDI i tych ludzi dla których patriotyzm nie jest tylko pustym słowem. Ile to będzie kosztować FB, jeżeli przegra sprawę sądową. Nic tak nie jest skuteczne jak argument strat finansowych.
  RDI też prosi o zasilenie, a przecież może pracować nie tylko dla innych i w ich imieniu, ale też dla siebie coś z tego mieć.

 29. Małgorzata Biergiel mówi:

  Mogę się dołączyć do pozwu, jeśli nie jest za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *